
Sofie og Brian købte Hvalpsund Familie Camping i efteråret 2021, og der går ikke en dag, hvor de ikke tænker på nye ideer, som kan gøre campingpladsen endnu bedre. Faktisk drømmer de så stort, at de lige nu er i processen med at få en helt særlig certificering, som dog ikke kan afsløres på nuværende tidspunkt.
Efter et projekt, som Sofie, Brian og deres tre døtre deltog i, fandt de ud af, at de ville arbejde sammen som familie, og herefter gik jagten efter en campingplads for alvor i gang. Familien kommer oprindeligt fra Hammel, men da de kom til Hvalpsund og så udsigten til vandet, som kun ligger et stenkast fra campingpladsen, var de helt solgt.
Med lokationen så tæt på vandet er nyeste ide en snorkelsti, som snarligt bliver en realitet. Her samarbejder de med naturvejleder ved Vesthimmerlands Kommune, Karin Winther, som stiller udstyr til rådighed. Der kommer til at være otte poster, som man løser på vejen gennem snorkelstien, og det kommer til at være ganske gratis at prøve dette.
Et samarbejde, der har gjort en forskel
Udover ideer til campingpladsens besøgende går Sofie og Brian også meget op i at tænke innovativt i forhold bæredygtighed. Her roser de vores erhvervskonsulent, Rebecca Knudsen, for at hjælpe dem med, hvordan de kan søge puljer hjem, som støtte til de bæredygtige tiltag. Eksempel fik de gennem SMV:Grøn 100.000 kr. til en rådgiver og nye solceller.
Samtidig fortæller de også, at de også sætter stor pris på samarbejdet med vores erhvervskonsulenter Kirsten Heisz og Søren Rigborg:
”Søren har været der siden starten, hvis vi havde brug for at få svar på de ting, vi ikke vidste. Samtidig er både Kirsten og Søren gode til at få folk til at tale sammen, når der bliver afholdt arrangementer, og det har gjort, at vi har fået skabt et netværk” fortæller Sofie.
De fortæller også, hvordan Søren har hjulpet dem til at deltage i forskellige forløb, såsom StartUp Green, og roser ham for at være god til at kontakte dem for at høre, hvordan det går. På grund af de forløb de deltager i, har de fået mulighed for at dele viden og erfaringer med andre iværksættere, imens de har følt en sikkerhed i at handle på de bæredygtige tiltag.

Erfaring som en fordel
Udover de gode erfaringer fra de forløb Sofie og Brian har deltaget i, har Brians uddannelse som ingeniør også været en klar fordel for parret. De går på nuværende tidspunkt og tænker på, hvordan de kan lave mere selvbetjening, så de kan være til stede for de besøgende på en endnu mere personlig måde.
Samtidig har både Sofie og Brian hænderne sat rigtigt på, og de har selv kunne udføre mange af de bæredygtige ideer, de har haft. De har eksempelvis isoleret flere steder på campingpladsen, sat nye rørskåle på, skiftet vandhaner samt brusehoveder og monteret solfangere som kan opvarme poolen. Det er derfor ingen tvivl om, at Sofie og Brian er iværksættere med blod på tanden for at skabe forandring, og de har endda endnu flere ideer i vente.
Har du brug for hjælp til iværksætteri, eller vil du høre mere om mulige forløb, som passer til din virksomhed? Så Kontakt Søren Rigborg på tlf. 61628167 eller mail sr@vaeksthimmerland.dk